Jakie są korzyści ze spacerów z psem

Identyfikator powinien zawierać co najmniej jeden telefon kontaktowy do nas, a najlepiej dwa, oraz imię psa. J
Co nam dają spacery z psem? Lista korzyści jest bardzo długa: relaks i kondycję czyli zdrowie, uśmiech na twarzy, kontakt z przyrodą, z innymi ludźmi i ich psami. W najmilszy na świecie sposób psy zmuszają nas do ruchu i do otworzenia się na otaczający nas świat. Chyba nikogo nie trzeba już przekonywać, że warto spacerować z psem?
/ 21.07.2010 12:41
Identyfikator powinien zawierać co najmniej jeden telefon kontaktowy do nas, a najlepiej dwa, oraz imię psa. J

Dla kogo spacery z psem?

Dla każdego! Pies jest fantastycznym towarzyszem wspólnych spacerów i wycieczek. Spacery z psem to forma ruchu i rekreacji dobra niemal dla każdego. Tempo i długość spaceru można dostosować do własnych możliwości, a towarzystwo raźnie truchtającego obok nas czworonoga sprawia, że przestajemy czuć zmęczenie.

Badania udowodniły, że właściciele psów są zdrowsi, rzadko cierpią na nadciśnienie i choroby krążeniowe. W zależności od naszych możliwości i stylu życia jaki prowadzimy nasze spacery mogą mieć rozmaite formy. Jedni chodzą wolno, statecznie, inni szybkim krokiem chodziarza, jeszcze inni biegają, albo się gimnastykują. Podczas spacerów można też pobawić się z psem i do tego zachęcam.

Idealnym jest układ, gdy pies pod kątem potrzeb ruchowych dopasowany jest do naszego trybu życia. Jeśli jednak zdarzyło się inaczej, zawsze można znaleźć kilka sposobów na to by wspólnie spędzić spacer.

Czy nasz spacer jest dla psa ciekawy?

Większość psów lubi spacery i lubi z nami wychodzić, bo to oznacza pewne atrakcje. Są psy, które trzymają się blisko właściciela, są jednak i takie, które zwiedzają okolicę znikając nam co chwilę z oczu lub hasają samopas po całym parku czy okolicy. To są właśnie atrakcje, które pies zapewnia sobie sam, gdy my ich nie zapewniamy! Taki spacer nie jest ani bezpieczny, ani rozsądny, ani też – wbrew temu co nam się czasem wydaje – nie uszczęśliwia psa. Pies pozostawiony „sam sobie” w trakcie spaceru szybko znajduje jakieś zajęcia i cieszy się tym co ma.

Przeczytaj: Jakich szczepień potrzebuje Twój pies?

Powinniśmy jednak pamiętać, że niesie to ze sobą pewne zagrożenia. Pies to nie człowiek, nie należy oczekiwać, że będzie umiał właściwie ocenić wszystkie sytuacje i że z pewnością nic mu się nie stanie. I jest istotą znacznie szczęśliwszą, gdy znajduje się w centrum naszego zainteresowania, niż gdy ma nadmierną swobodę, która świadczy o pewnym braku naszego zainteresowania.

Zobacz też: Czy powinniśmy kąpać psa?

Jeśli nasz pies zwykł robić sobie samodzielne wycieczki to sygnał, że nie jesteśmy dla niego dość atrakcyjnym towarzystwem. A zatem czas na zmiany! Pora na wspólny spacer.

Redakcja poleca

REKLAMA